Başarılı Girişimcilerin Okuma Alışkanlıkları

Çok başarılı insanlar başarılarının bir etkeni olarak okuma alışkanlıklarını gösterirler. Elon Musk Tesla’nın CEO’su olmadan önce, günde 10 saate kadar kitap okuyordu. Microsoft’un eski CEO’su olan Bill Gates ise her hafta yeni bir kitap okuyor.

Gelin birlikte bu başarılı girişimcilerin okuma alışkanlıklarını hayatlarına nasıl dahil ettiklerine bir bakalım:

Warren Buffett

Dünyanın en büyük ikinci holdingi olan Berkshire Hathaway’in patronu Warren Buffett günde beş farklı gazete okuyor ve buna beş ile altı saatini harcıyor.

Aynı zamanda 500 sayfalık mali dökümanları derinlemesine okuyor ve ileriye yönelik hedefleri olan yatırımcılara da aynılarını yapmalarını tavsiye ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Kolombiya Üniversitesinde katıldığı bir yatırımcılık dersinde Buffett okuma alışkanlığını destekleyecek şu cümleyi kurdu. “Bilgi birikimi tıpkı bileşik faiz gibi artar. Her gün 500 sayfa okumaya çalışın. Hepiniz bunu başarabilirsiniz ama çoğunuzun üşenip yapmayacağından eminim.”

Bill Gates

Microsoft’un eski CEO’su Bill Gates yılda 50 kitap, yani ortalama olarak haftada bir kitap okuyor. Okuduğu kitapların çoğu toplum sağlığı, hastalıklar, mühendislik, iş ve bilim gibi alanlarla ilgili.

Gates bazen bir kitabı bir akşam başlayıp gece boyunca tek bir oturuşta kolayca bitirebiliyor. Bill Gates’in dediğine göre kitaplar Gates’e ona içinde yaşadığı dünyadan daha çok şey öğretiyor.

Mark Zuckerberg

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 2015 yılında yazdığı bir Facebook gönderisinde farklı kültürler, inançlar, tarihler ve teknolojiler öğrenmek amacıyla her hafta bir kitap okuyacağına dair kendisine söz verdiğini yazdı.

Başarılı girişimci Zuckerberg: “Kitaplar, günümüzde kullandığımız çoğu medya aracına kıyasla size bir konuyu daha derinlemesine keşfedebilmeniz ve konuya daha çok adapte olabilmeniz için olanak sağlıyor. Sosyal medyada harcayacağım zamanı kitap okumaya ayırmak için sabırsızlanıyorum.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s