Girişimcilerin En Büyük Problemi: Sabır

Birazcık girişimcilikle ilgileniyorsak çevremizde birçok girişimin başladığını görürüz. Aslında bu olay ekosistem için de çok önemlidir. Bakıp incelediğimizde gerçekten güzel fikirler var. Aradan biraz zaman geçtikten sonra bu girişimlerin nerede olduğuna baktığımızda 10 girişimden 9’unun kaybolduğunu görürüz. Peki neden böyle oluyor? Ne gibi sıkıntılar oldu da girişim ortadan kayboldu? Bugün bu konuyu kısaca inceleyeceğiz.

Burada şöyle önemli bir etken var. Bu işe para için mi başlanmış yoksa fayda için mi? Veya kurucular nelerden fedakarlık etmiş? Bu etkenler yukarıda okuduğunuz ortadan kaybolmanın sebepleridir. Peki en büyük sebep nedir? Tabi ki sabır. Umutla, mutlulukla başlayan girişimciler olayın içine girdiğinde asıl zorlukları görmeye başlıyor. Bu zorluklar onları törpülemeye başlıyor. İşte burda aramıza veda edenler oluyor. Ve duyduğumuz cümle şu oluyor: Ben böyle hayal etmemiştim.

Başlangıç aşamasını aşan girişimciler biraz yara alarak ama motivasyonlarını da arttırarak yola devam ediyor. Zorluklar arttıkça bir yolunu buluyorlar. Artık zihinleri hataları çözmeye odaklı. Ürün, hizmetleri pazara sürülmüş. Olursa ayda bir satış yapıyorlar. Motivasyonları zorlukları aşmaya odaklı ama zorluklardan sonra gelecek başarı ve paraya da odaklı. İşte bu konuda sıkıntı yaşamaya başladıklarında sabırsızlıkları baş gösteriyor. Ve asıl olayın başlamasını beklemeden olmuyor kardeşim, yapamadık diyorlar.

İşte sabırsızlıktan dolayı 10 girişimden 9’u veda ediyor ve 1’i yoluna devam ediyor. Bu işin sırrı her gün düzenli şekilde işine vakit ayırıp çalışmak ve sabretmek. Siz çalıştıkça, artı değer koydukça piyasa tarafından farkedilirsiniz. İlla ki bir yerde sıyrılırsınız. O yüzden sabretmeye ve çalışmaya devam edin, sonuçlardan çok memnun olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s