Girişimciler Kendilerini Hangi Yalanlara İnandırırlar?

Girişimci olan herkes bu yoldan geçmiştir. Girişimciler hırslıdır, kararlıdır, yollarından dönmezler ve bunun için de kimi zaman fazla iyimser olabilirler. İyimser olmaları onlara birçok avantaj sağlar; vazgeçmemelerine ve hedeflerine daha kolay odaklanmalarına yardımcı olur. Ancak bazen, gereğinden fazla iyimser oldukları zamanlar da yok değildir…

Girişimciler gereğinden fazla iyimser olup Polyannacılık oynama konusunda ısrarlarını sürdürürlerse ticari faaliyetlerinin kötüye gittiğini fark edemeyebilirler. Olaylara at gözlüğü ile bakmaya başlarlar. Bu nedenle bu yazımızda, girişimcilerin neredeyse her gün kendilerine söyledikleri ancak gerçeği yansıtmayan en büyük motivasyon cümlelerini derledik…

Ürünümüzü Herkes Sevecek

Piyasaya yeni süreceğiniz bir ürünle ilgili beklentilerinizi yüksek tutmanız güzeldir, ancak bu ürünün herkes tarafından beğenileceğini ve kapış kapış satın alınacağını düşünüp gereğinden fazla ümitlenmemelisiniz. Ürününüz muhteşem olsa dahi karşılaşacağınız ve aşmanız gereken birçok engelle yüzleşmeniz gerekebilir. Yıllardır sektörde olan rakiplerinizle mücadele edeceksiniz, ürününüzü tanıtmak için vakit ve nakit harcayacaksınız, belki de ürününüzü yeterince doğru ifade edemeyeceksiniz. Piyasaya sürmek istediğiniz ürününüze güvenin, tutkunuzu kaybetmeyin ancak beklentilerinizi çok da yükseltmeyin.

Çok Fazla Sermayeye İhtiyacımız Olmayacak

İşletmenizi kurmadan önce para kazanmak için belli bir sürenin geçmesi gerektiğini unutmamalısınız. Gireceğini sektör gereği çok fazla nakit akışına ihtiyacınız olmayabilir; ancak her zaman sürpriz harcamaların ortaya çıkabileceğini hesaba katmalısınız. Girişimlerinize hayat verirken; işinizden hiç para kazanamayacak olsanız dahi sizi belli bir süreliğine rahat ettirecek bir miktar birikiminizin olmasına özen göstermelisiniz. Başarısız olan girişimcilerin en yaygın problemi, işletmelerine zaman tanıyacak birikimlerinin bulunmamasıdır; siz de aynı duruma düşmeyin.

Hiç Rakibimiz Yok

Hangi sektörde olursanız olun, rakiplerinizin varlığını reddederseniz başarınızın önüne set çekmiş olursunuz. Herhangi bir sektörde sunduğunuz çözümle fark yaratsanız ve gerçekten sektörünüzde tek olsanız dahi sunduğunuz ürün tutarsa yeni rakiplerle karşılaşacağınız gerçeğini hiçbir zaman unutmayın. Üstelik kendi ürününüzün bir üst versiyonunu görme ihtimaliniz olduğunu da yadsımayın. Rakibiniz olmadığını düşünürseniz ticari hayatınızdaki en büyük hayata düşmüş olursunuz. Bu nedenle kendinize güvenin ancak sürekli kendinizi geliştirmeyi de ihmal etmeyin.

Daha Zamanımız Var, Acele Etmemize Gerek Yok

Sunduğunuz ürün ya da hizmetle piyasadaki bir açığı kapatmayı planlıyorsanız ve henüz fikriniz uygulamaya konulmadıysa faaliyete geçmek için zamanınızın olduğunu düşünebilirsiniz. Nasılsa fikir sizindir ve siz istediğiniz ya da hazır olduğunuz anda hayata geçecektir. Peki gerçekten öyle midir? Yüksek kazanç elde edeceğinize inandığınız fikrinizin, başkalarının da kafasını kurcalamadığından emin misiniz? Bir sabah uyandığınızda fikrinizin rakipleriniz tarafından uygulamaya konduğunu ve büyük yankı uyandırdığını görmeyeceğinizin garantisi var mı? Kesinlikle yok. Bu nedenle işinizi şansa bırakmayın; gerçekten inandığınız bir projeniz varsa hayata geçirmek için daha zamanınızın olduğu yalanını kendinize söylemeyin.


Bu yazımızda girişimcilerin kendilerine en çok söyledikleri yalanları daha doğrusu iyimserlik mottolarını paylaştık. İyimser olmak bir girişimcinin en önemli özelliğidir. İyimser olmaktan asla vazgeçmeyin ancak gereksiz ümitlere de kapılmayın. Zarar görmek istemiyorsanız gerçekçilik ve iyimserlik arasında sağlam köprüler kurun. Beklentilerinizi hesaplayın. Sonucunda yüzü gülen taraf siz olabilirsiniz, umudunuzu koruyun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s