Küçük Kırmızı Bir Atacı Takas Ederek Ev Alan Girişimci : Kyle Macdonald

2006 yılında 26 yaşında bir genç olan Kanadalı Kyle Macdonald, sahip olduğu ufak bir atacı takas ede ede sonunda ev sahibi olmayı başardı.

Olay aslında 2005’in yaz aylarında başlıyor. Kyle Macdonald o dönemler işsizdi ve kendine ait bir eve sahip olmak istiyordu. Ancak o iş ilanlarına başvurmak yerine çalışma masasında gördüğü kırmızı bir atacı Craiglist’e koydu ve takas tekliflerine açtı.

Vancouver’den bir kadın ona bu ataç karşılığında balık görünümlü bir tükenmez kalem teklif etti. MacDonald atacı bu kadına verdi ve karşılığında balık görünümlü kaleme sahip oldu.

Daha sonra bu kalemi de Craiglist’e koydu. Bu kez ise Seattle’dan bir kişi ona el yapımı kapı topuzu teklif etti. Böylece balık görünümlü kalem ile el yapımı kapı topuzu takas edildi.

Massachusetts eyaletinden başka bir kişiyle kapı topuzu – kamp ocağı takası yapıldı.

Kamp ocağına sahip olan Kyle Macdonald, bu ocağı Kaliforniya’da bir adama verdi ve karşılığında 100 watt enerji üreten bir jeneratör aldı.

Bu jeneratörü de takas etti elbette. Montreal’de bir radyocudan Bombardier marka bir kar aracı aldı ve ona jeneratörü verdi.

Sona doğru yaklaşırken bir akşam üzeri ünlü rock starı Alice Cooper ile buluştu. Cooper ona üzerine rock grubu KISS’in adının yer aldığı bir kar küresi verdi. MacDonald da ona kar aracını verdi.

Kyle Macdonald en son aşamadaki takas işleminde KISS kar küresi karşılığında Corbin Bernsen’in “Donna on Demand” adındaki filminde ücretli olarak rol alma imkanı kazandı.

Yönetmen Corbin Bernsen’in dünya üzerindeki en büyük kar küresi koleksiyoncularından biri olması bu rolün kazanılmasında elbette çok etkili oldu.

Kyle tam Holywood’da oyuncu olacakken Kanada’dan bir yönetici kendisini arayarak şehirlerinde birkaç ev olduğunu ve bunlardan birini takas etmek istediğini söyledi.

Macdonald böylece, 25 sentlik bir ataç sayesinde güzel bir eve ve birçok yeni arkadaşa sahip oldu. Bu harika hikayesi ile TED’de konuşan Kyle sözlerini şöyle bitiriyor:

“İşte tüm bu olanlar insanların evet demesiyle başladı. Hadi bir şeyler yapalım! Hadi birlikte harekete geçelim ve neler olacağını görelim! Ve işte tüm bunlar kırmızı minik bir ataç ile başladı.”

İşte o TED Konuşması:

Kırmızı Ataç Hikayesinden Çıkarılabileceğimiz Dersler

Para olmadan önce hayatın nasıl bir işleyişe sahip olduğunuzu düşündünüz mü?

Aslında hepimiz değiş-tokuşçuyduk. İhtiyaçlarımız kişiseldi ve zamanla değişiyordu.

Nesnelerin ve şeylerin değeri onu ihtiyaç duyduğumuz bir şeyle takas etmek istediğimizde belirleniyordu.

Kyle Macdonald’ın hikayesini aslında bir deney olarak ele alabiliriz. Gelecekte alışverişin bu formatta gerçekleşeceğini, yani geçmişteki yönteme tekrar döneceğimizi hayal etmek hiç de gerçekdışı olmaz.

Craiglist, Letgo, Dolap, ModaCruz gibi siteleri düşünün. Bu siteler bugün dünden daha fazla talep görüyor. İnsanlar kullanmadıkları şeyleri bu sitelere koyuyor ve ihtiyaç duydukları şeylerle takas etme yoluna gidiyor.

MacDonald’ın bu noktada bir hareket önderi olduğunu söylemek mümkün. Zira bu hareketin en çarpıcı örneklerinden birini onun ve kırmızı bir ataç sayesinde gördük.

Kulllanmadığınız eşyaları deponuzda, bodrumunuzda ya da gardrobunuzda saklamak yerine onu internete koyarak, komşularınıza vererek ya da bağışlayarak kullanılmayan şeylerin başka insanların hayatına katkı sağlamasını sağlamak gayet doğru bir tutum olur.

Kyle Macdonald’ın hikayesinde de gördüğünüz gibi nüfusu 1000 kişilik olan bir şehir, aktör seçmesi için 3500 aktör adayı tarafından dolduruldu. 3500 kişinin hayatına tesir eden şey, kırmızın bir atacın Craiglist’e konması oldu. Yani bu takas olgusu üzerinden dayanışmacı bir sinerji meydana geldi. Belki de bu olay, gelecek yıllarda yaşayacaklarımızın bir projeksiyonu, bir modeli oldu.

Bu hikaye bağlamında siz de kullanmadığınız eşyaları elinizden çıkarıp hem kendinize hem de başkalarının hayatına olumlu bir değer oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s