Zoom’un Kurucusu ve CEO’su Eric Yuan’ın Vazgeçmeyişi ile Herkesi Şaşırtan Başarı Hikayesi

Zoom’un kurucusu ve CEO’su Eric Yuan, genç yaşlarından beri Çin’den Silikon Vadisi’ne gitmeyi hayal ediyordu ve Microsoft kurucu ortağı Bill Gates’in bir konuşmasını duyduktan sonra bu hayal içinde kolları sıvamaya karar verdi. İki yıl boyunca vize almak için uğraşan Yuan, 8 kez reddedildikten sonra nihayet 9. denemede ABD vizesi alabildi ve 1997’de, henüz 27 yaşındayken Silikon Vadisi’nin yolunu tuttu. Yuan, verdiği yazılım bilgisinin de yetkisiyle video konferans yazılımı şirketi WebEx’te çalışmaya başladı.

Bundan 10 yıl sonra WebEx, 3.2 milyar dolara Cisco’ya satıldı ve Cisco Webex adını aldı. Bununla beraber Yuan, teknoloji devinin mühendislik başkan yardımcısı oldu ve maaşı 6 haneli rakamlara ulaştı, fakat Yuan, mutsuzdu. Bunu daha sonra şu şekilde açıklayacaktı: “Hiçbir sabah, uyandığımda kendimi mutlu hissetmiyordum. Ofise giderken ayaklarım çoğu kez geri geri gidiyordu.”

Eric Yuan’ı anlamak en başta güç gibi görünse de aslında hiç zor değil. Yuan, Cisco’daki ilk birkaç yılı “harika” olmasına rağmen, Cisco Webex’in video konferans ürünü hakkında tek bir mutlu müşteri görmediğini fark etmeye başladı. Çünkü Cisco, ürününü bulut platformlarına geçirmek istemedi ve bu da müşterilerin özellikle kurulum aşamalarında zorlanmasına neden oldu. Hatta Yuan, Zoom’un ilk destekçilerinden biri olan yatırımcı Bill Tai’ye “Bir gün biri bulut üzerinde bir şeyler inşa edecek ve beni öldürecek.” dedi. Cisco yönetimiyle konuşup ürünü yeniden tasarlamak istediğini söyleyen Yuan’ın isteği reddedildi, bunun bir hata olduğu ise 3 yıl sonra anlaşılacaktı.

Akabinde bir yol ayrımına giren Yuan, hayallerini seçerek 2011’de Cisco’dan ayrılmaya karar verdi. Bu süreçte en çok karısını ikna etmekte zorlandığını belirten Yuan, girdiği sürecin uzun ve zor olduğunu bildiğini, ancak denemezse pişman olacağını söyledi. Eşini başarıyla ikna eden Eric Yuan, bir ürün ve yeni bir şirket kurması için gereken fonu ararken, bugün hepimizin evlerine, ofislerine giren Zoom’un temellerini atarak kendi video konferans yazılım platformunu geliştirmeye başladı.

Crunchbase verilerine baktığımızda, Zoom’un aldığı ilk yatırımın Gary Griffiths’ten aldığı 500 bin dolarlık pre-seed yatırım olduğunu görüyoruz. 2011’de gerçekleşen tohum yatırım turunda ise çoğunlukla Yuan’a olan inançları nedeniyle, eski Webex CEO’su Subrah Iyar‘ın da dahil olduğu yatırımcılar, Eric Yuan’a 3 milyon dolar verdi. Zoom’un ilk destekçilerinden biri olan Jim Scheinman “Girişim sermayesindeki herkes bunun korkunç bir fikir olduğunu düşündü” diyor. Bundan tam 3 yıl sonra Zoom, seri yatırım turlarına geçiş yaptı ve TSVC, Subrah Iyar, Qualcomm Ventures, Maven Ventures, IT Farm, Data Collective DCVC, AME Cloud Ventures‘ın dahil olduğu A Serisi yatırım turunda 6 milyon dolar topladı.

Bu süreçte Yuan ve ekibi, iki yıl boyunca Santa Clara’daki eski püskü bir ofis binasında çalışmaya devam etti. Zoom yayına alındı ve işte tüm süreç bundan sonra başladı. Platformun istemcisi neredeyse ne tür bir cihaz kullandığınızı hemen anlayabiliyordu. Yani Zoom’un Mac veya PC için farklı sürümlere ihtiyacı yoktu. Ayrıca, Chrome, Firefox veya Safari gibi bir tarayıcı bir güncelleme gönderdiğinde tanıtılabilecek hataları koruyan bir yazılım katmanı da mevcuttu. En önemlisi Zoom, yüzde 40 veri kaybında bile çalışabiliyordu, bu da yavaş internet bağlantılarında bile yüksek performans sağlanmasına neden oldu.Şu anda Zoom’da müşteri hizmetleri şefi olan Jim Mercer, ne olduğunu görmek için bir Zoom hesabı açtığında rakip GoToMeeting’de çalışıyordu. Mercer daha sonra bu deneyimi, “Tek tıklama ile platformu kullanmaya başladık ve bir anda 25 kişi bir arada konuşabildik, inanılmazdı.” diye açıkladı.

2019 yılında halka arzı gerçekleşen Zoom’da şu anda 1700’den fazla kişi çalışıyor. Şirketin hisseleri halka arzdan bu yana yüzde 50′den fazla arttı ve Zoom’a yaklaşık 25.5 milyar dolarlık bir piyasa değeri verdi. Her ne kadar Eric Yuan’a bir akıl hocası halka arzın liseden mezun olmaya benzediğini söylese de son günlerde yaşadığımız durumdan dolayı hisseleri sürekli bir artış içinde olan Zoom’un tek günlük bir mezuniyet kutlamasıyla kendini sınırlandırmayacağını anlıyoruz. 

Her ne kadar çok fazla rakibi olsa da Zoom, bir şekilde bu rakiplerin arasında sıyrılmayı başarıyor. Kullanım kolaylığı, hızı, efektif özellikleri ile kullanıcıların odağına yerleşen platform için “gerçek bir başarı öyküsü” diyebiliriz. 8 vize reddi, 6 hanelik maaşı elin tersiyle itme, yıkık dökük ofislerde geçen zor zamanlardan sonra Zoom şu anda dünyada hemen hemen her evde, ofiste kendine yer edindi. Gelişen teknolojiyle, uzaktan çalışmanın artmasıyla kendine daha fazla yer edineceği bir görünen gerçek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s