Facebook’un Eski Kurucu Ortaklarından Sean Parker’ın Sıra Dışı Başarı Hikayesi

Sean Parker ABD’li başarılı bir girişimci olarak tanınıyor. Fakat bu ünü elde etmesi hiç kolay olmadı. Hem zekasıyla birçok başarılı girişimde bulundu hem de olaylı hayatıyla başa çıkmayaçalıştı.1979’da Virginia eyaletinde dünyaya gelen Sean Parker, çocukluğunda astım hastalığı nedeniyle zor zamanlar yaşadı. Okulda başarısız olmasına rağmen yine de oldukça zeki bir çocuktu. Çok kitap okuyan Parker’a kod yazmayı yine okyanus araştırmacısı olan babası öğretti.Henüz 7 yaşındayken programlama öğrenmeye başladı. Liseye geldiğindeyse sırf hobi olsun diye internet sitelerini hackledi. Genç yaşında FBI ile başı derde girdi.Fakat yaptığı işlemler kimseye herhangi bir zarar vermediği için sadece “kamu hizmeti” cezası aldı.Lise bittiğinde ailesi koleje gitmesi konusunda ısrarcıydı fakat o internetten tanıştığı yetenekli hacker Shawn Fanning’in NAPSTER projesine dahil olmak için San Francisco’ya taşındı.

1999 yılında henüz 19 yaşındayken dosya paylaşım servisi olan Napster’ı kuran Sean Parker, bu girişimiyle tüm zamanların en hızlı büyüyen şirketlerinden birini de kurmuş oldu. Parker ve ortağı Shawn Fanning, müzik endüstrisini kökünden değiştiren yeniliklere imza atan ikili olarak biliniyor.İki arkadaş NAPSTER ile ilk yıllarında milyonlarca kullanıcıya ulaştılar ve çok hızlı bir şekilde büyüdüler. Fakat telifli müzik dosyalarını illegal paylaştıklarına dair mahkeme kararınca, NAPSTER kurulduktan sadece 14 ay sonra kapandı.

2001 yılına geldiğinde sosyal iletişim sitesi olan PLAXO’yu kurdu. Fakat kurduktan 3 yıl sonra yatırımcıları tarafından kovuldu. Sebebiyse uyuşturucuydu…

2004 yılında ise Stanford’ta çok da sıradan olmayan bir gün yaşandı. Dahi çocuk Sean Parker, oda arkadaşının bilgisayarında “the facebook” yazısını gördü.Parker daha sonra New York’a taşındı ve Zuckerberg ile Facebook’u kurdular. Parker henüz 20 yaşında olan Zuckerberg’e göre daha inançlıydı.Facebook’un şu an geldiği noktayı daha o zamandan ön görmüştü.Facebook’un başkanıydı. Yönetim kurulunda 5 koltuktan 3’üne daimi olarak sahipti artık. Ama 2005 yılına gelindiğinde talihsizliği yine peşindeydi. Bir parti sırasında uyuşturucu madde bulundurduğu iddiasıyla tutuklandı. Facebook’taki başkanlığından ayrıldı.Fakat bu iddia hiçbir zaman kanıtlanamadığı için Parker bir ceza almadı. Buna rağmen yine yatırımcı baskısıyla Facebook’taki başkanlığından ayrılmak zorunda kaldı. Facebook’tan ayrılmış olsada, katkısı oldukça büyüktü.

Sean Parker asla durmadı. 2006 yılında Peter Thiel’s Founders Fund’ da yönetici partner oldu. Spotify’ın Amerika’ya gelmesine de böylelikle yardımcı olabildi.Ara sıra Napster’ı kurduğu eski arkadaşıyla da bir araya gelip fikir üretmeye devam eden Parker, tüm aşırılıklarına karşın kanser araştırmaları için en fazla bağış yapan kişilerden biri olmasıyla da hayranlık uyandırdı.

Parker’ın eski arkadaşı olan LinkedIn Kurucusu Reid Hoffman onunla ilgili “ Ona neden katlanıyoruz ki? İki sebepten: Birincisi olduğu yere değer katar, ikincisi çok sadıktır.” açılamalarında bulundu.

Sean Parker The Social Network filminde Justin Timberlike tarafından canlandırıldı. Kendisi filmi “tamamen kurgu” olarak yorumlasada film, Parker’ın ilgi çekici hayatına ışık tutma özelliğini yaşıyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s